Články & návody

CASCADE - kuchyně s.r.o. - zakázková výroba kuchyní a interérů.

Dokurzu.cz - nabídka rekvalifikačních kurzů z celé ČR.

Projekční kancelář Quality Group s.r.o.

Kuchyně na míru Brno - výroba kuchyní na míru z prvotřídních materiálů.

HW - PANTY, spol. s r. o. - vysoušení zdiva.

Kuchyně IN s.r.o. - kuchyňské studio Jihlava.

Keramika CZ s.r.o. - kuchyňské kachličky z Itálie, Španělska nebo Portugalska.

DomArt-design s.r.o. - návrhy interiérů Liberec a okolí.

7 tipů na správnou kuchyňskou hygienu

V moderní době, kdy je zdraví a čistota na prvním místě, se správná kuchyňská hygiena jeví jako základní kámen každé domácnosti. S nárůstem povědomí o přenosu bakterií a virů je čistá kuchyně zkrátka zárukou zdraví celé rodiny. Od mytí rukou po správné skladování potravin, existuje řada zásad, které by měly být dodržovány, aby se minimalizovalo riziko kontaminace jídla a byl zajištěn bezpečný prostor pro přípravu pokrmů. O jaké zásady se konkrétně jedná? To vám prozradí náš dnešní článek.

  1. Správné mytí rukou není žádná věda

Správné mytí rukou je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak předcházet šíření infekcí a jejich případnému přenosu na potraviny. Začněte tím, že si ruce důkladně namočíte pod teplou vodou. Následně aplikujte dostatečné množství mýdla na ruce a nezapomeňte promnout všechny plochy, včetně zadní strany rukou, mezi prsty a pod nehty, kde se mikroby často ukrývají. Tento proces by měl trvat nejméně 20 sekund. Poté ruce opláchněte pod tekoucí vodou, aby se odstranily všechny zbytky mýdla a mikroby. Nakonec si ruce důkladně osušte čistým ručníkem nebo je nechte volně uschnout na vzduchu.

  1. Kuchyňská linka musí být čistá

Dalším krokem k udržení hygienicky čisté kuchyně je linka bez nečistot. Jak na to je poměrně snadné. Jakékoliv povrchové znečištění je vhodné ihned setřít ještě, než stihne zaschnout. Jednou denně se poté doporučuje celou linku vydezinfikovat vhodným čističem k tomu určeným. Zde si zjistěte, jaký materiál kuchyňské desky máte a dle něj vyberte správný čistič. Na trhu existuje nespočet variant, ze kterých si jistě vyberete. Případně si můžete udělat i vlastní eko čistič z bílého octa nebo jedlé sody. Udržování kuchyňské linky v čistotě si také usnadníte tím, že na lince budete mít minimum věcí. Na každém přístroji nebo kuchyňském vybavení ulpívá každodenní prach a nečistoty, které pak mohou být zdrojem pro šíření bakterií. Posledním a neméně důležitým krokem je po umytí linky zajistit vždy její důkladné vysušení. Tím nejen, že zabráníte vzniku plísní, ale i bakterií, které se ve stojící vodě mohou rychle množit.

  1. Není prkénko jako prkénko

Jednou z nejčastěji využívaných věcí v kuchyni je bezpochyby prkénko. Jeho čistota je tedy naprostým základem. To, jak správně udržovat prkénko v čistotě záleží, na jeho druhu. Obecně však platí, že po každém použití se má prkénko řádně umýt teplou vodou a mycím prostředkem. Dřevěná a bambusová prkénka by se také měla čas od času ošetřit minerálním olejem, aby se zachovala jejich kondice a předešlo se nežádoucímu praskání. Vhodné také je pořídit si několik druhů prkýnek pro přípravu různých potravin. Například pro krájení syrového masa je nejlepší zvolit plastové prkénko a na krájení chleba naopak prkénko dřevěné. Tím, že si prkénka rozdělíte dle použití, nejen zvýšíte úroveň hygieny, ale zajistíte, že nedojde k nežádoucí kontaminaci mezi jednotlivými potravinami.

  1. Zeleninu a ovoce před konzumací vždy umyjte

Pro většinu z vás je tento bod samozřejmostí, ale i tak ho raději zmíníme. Nikdy nevíte, kolik lidí si na jablko sáhlo v obchodě před vámi, a proto vždy před konzumací dbejte na důkladný oplach. Existují dokonce speciální eko čističe, které lze použít právě i k omytí zeleniny a ovoce nebo si lze snadno vytvořit oplach z jedlé sody a vody.

  1. Nehromaďte špinavé nádobí

Špinavé nádobí se zbytky potravin je rájem pro vznik bakterií. I když se vám tedy ne vždy bude chtít, myslete na tento fakt a nádobí buď uložte ihned do myčky nebo ho co nejdříve umyjte.

  1. Uzavřený koš vám ušetří spoustu starostí

Ať už recyklujete odpad nebo ne, v obou případech je nejlepším řešením mít uzavřené koše. Zabráníte tím nejen vzniku nežádoucích zápachů, ale i hromadění mušek, které se rychle množí, a právě odpad je pro ně velkým lákadlem.

  1. Nezapomínejte na kuchyňskou baterii

Kuchyňská baterie je doslova semeništěm bakterií a virů. Nečistými rukami ji obvykle zapneme, a tak na ni přeneseme bakterie, které se po umytí rukou opět z části vrátí zpět. Při přípravě pokrmů navíc máme často ruce zašpiněné a baterii tak také ušpiníme. Nikdy tedy nezapomínejte na každodenní dezinfekci nebo ještě lépe investujte do bezdotykové baterie.

Fotografie