Články & návody

CASCADE - kuchyně s.r.o. - zakázková výroba kuchyní a interérů.

Dokurzu.cz - nabídka rekvalifikačních kurzů z celé ČR.

Projekční kancelář Quality Group s.r.o.

Kuchyně na míru Brno - výroba kuchyní na míru z prvotřídních materiálů.

HW - PANTY, spol. s r. o. - vysoušení zdiva.

Kuchyně IN s.r.o. - kuchyňské studio Jihlava.

Keramika CZ s.r.o. - kuchyňské kachličky z Itálie, Španělska nebo Portugalska.

DomArt-design s.r.o. - návrhy interiérů Liberec a okolí.

Teče vám oranžová voda z kohoutku?

Voda je nejdůležitější kapalinou na Zemi. Pro někoho bohužel, pro jiného naštěstí, je pryč doba, kdy lidé používali vodu z čistých pramenů, potůčků, studánek a obecních studen. Dnes každému teče voda z kohoutku. Její kvalita ale není vždy stoprocentní. Mnoho domácností se potýká se značnou tvrdostí vody, takže každý ví, že vodní kámen je prevít. Ví to i výrobci zařízení pro zvyšování kvality vody a tak je tento problém celkem snadno řešitelný.

Mnohem méně se mluví o dalším problému pitné vody a tím je vysoký obsah železa, respektive železnatých iontů. Ve vodě je na první pohled neuvidíte, pokud je jejich koncentrace opravdu vysoká, vysráží se například při vyšší teplotě, kdy vidíte rezavé vločky. Zahřátím a oxidací dojde k vysrážení železnatých kationtů na hydroxid železitý, jež je chemickou podstatou rzi. Tato látka se ukládá (na rozdíl od vodního kamene, který můžeme vidět v rychlovarné konvici a tak o něm víme) nejčastěji uvnitř vodovodního potrubí, typicky potom u myček či praček. Potrubí je zanášeno, voda teče méně a méně a v kombinaci se starými, opotřebovanými trubkami, může dojít i k jeho perforaci a už je oheň na střeše. Tedy pardon, voda ve zdi. Při extrémním obsahu železa ve vodě se pak objevují rezavé povlaky v toaletních mísách či na vaně. Kdo zažil, ten ví, že to opravdu nevypadá esteticky a ať děláte, co děláte, jen tak se toho nezbavíte. Ani chuťové kvality železnaté vody nejsou valné, chutná jako železná trubka. Pokud jste se po přečtení předchozích řádků běželi podívat do koupelny a zjistili, že „je to tam“, nemusíte zoufat, i na tento zádrhel už existuje rozřešení.

Jmenuje se odželeznění vody. Naše specializovaná firma nainstaluje zařízení s aktivní látkou na vodovodní potrubí u vás doma. Aktivní látka způsobí kontrolované vysrážení železa a vzniknuvší nerozpustná látka je následně zachycena filtrem. Údržba tohoto zázraku je velmi jednoduchá. Jednou za čas filtr očistíte od usazenin, aktivní náplň propláchnete vodou, vrátíte zpět a je to.

Existuje několik druhů náplní. Některé vás zbaví pouze železa, jiné jsou multifunkční a pomohou i s tvrdou vodou či dalšími nežádoucími minerály. S výběrem vhodného zařízení vám rádi pomohou specializované firmy ve vašem okolí.

Za vodou z vysokým obsahem minerálů se vydejte do lázní. Tam vám prospěje víc, než doma. Tak na zdraví!

Fotografie