Články & návody

CASCADE - kuchyně s.r.o. - zakázková výroba kuchyní a interérů.

Dokurzu.cz - nabídka rekvalifikačních kurzů z celé ČR.

Projekční kancelář Quality Group s.r.o.

Kuchyně na míru Brno - výroba kuchyní na míru z prvotřídních materiálů.

HW - PANTY, spol. s r. o. - vysoušení zdiva.

Kuchyně IN s.r.o. - kuchyňské studio Jihlava.

Keramika CZ s.r.o. - kuchyňské kachličky z Itálie, Španělska nebo Portugalska.

DomArt-design s.r.o. - návrhy interiérů Liberec a okolí.

Zbavit se plísní lze i bez chemie

Plísně vyskytující se kdekoliv v domácnosti jsou nejen vzhledovou nepříjemností, ale i potencionálním bezpečnostním rizikem. Jakmile tedy zjistíte jejich výskyt, je nutné ihned začít jednat. Jak se říká: „Čím dříve, tím lépe“. Kromě známých chemických prostředků, však můžete vyzkoušet přírodní rady. I ty jsou totiž velmi účinné, a navíc nehrozí žádná zdravotní rizika.

Plíseň – proč vzniká a co to vlastně je?

Ještě před tím, než se pustíme do samotných tipů, pojďme si stručně shrnout co to plísně jsou a proč se v našich domácnostech vůbec vyskytují. Plísně jsou nedílnou součástí zemského ekosystému. Jde o houby, které jsou složené z mikroskopických částeček a pro jejich výskyt je zásadní vlhkost. Právě proto se často objevují ve starých domech, ale i v nevětraných novostavbách. Oblíbenou destinací plísní je i koupelna. Proto platí základní pravidlo intenzivního větrání. Nestačí jen otevřená ventilace, právě naopak. Vhodné je otevřít okna v celém domě a několikrát denně provést výměnu celého vzduchu.

Zázračný ocet

Zjistili jste, že už se vám na zdech vytvořily černé nebo nazelenalé barevné skvrny? Pak není pochyb o tom, že jde o plíseň. Jako první zkuste sáhnout po octu. Ten se zejména v posledních letech vrací do módy a nejedna hospodyňka ho každodenně používá. Využít můžete jak ten klasický, tak i jeho bílou variantu, která se právě pro úklid a odstraňování plísní hodí více. Co se týče aplikace, tak přelijte neředěný ocet do rozprašovače a následně jím pokropte zdi napadené plísní. Alespoň hodinu nechte ocet účinkovat a poté omyjte stěnu teplou mýdlovou vodou. Dle potřeby lze použít kartáč nebo houbičku. Následně stěny nechte řádně vyschnout a v případě potřeby celý proces opakujte.

Soda bikarbona

Spolu s octem nebo samostatně lze vsadit i na účinky jedlé sody. Buď po aplikaci octa použijte pastu ze sody nebo tuto pastu naneste samostatně. Jednoduše stačí smíchat sodu s vodou v poměru 1:1. Po půl hodině pastu odstraňte a stěny opět umyjte a nechte řádně vyschnout. Výhodou sody je, že působí nejen na již vzniklé plísně, ale i jako prevence před jejich vznikem.

Tea tree olej

Tea tree olejíček je známý svými hojivými a protizánětlivými účinky pro pleť. Málokdo však ví, že účinně funguje i proti plísním. Stačí si opět jen připravit rozprašovač do kterého nalijete dva šálky vody a přidáte lžičku oleje. Směs důkladně promíchejte a postřikem opět aplikujte na postižené oblasti. Minimálně půl hodiny nechte působit a poté stěnu dočistěte. Lze použít i suchý hadřík. Tato metoda se obecně doporučuje, pokud bojuje s plísní na výmalbě nebo tapetách.

Síla ovoce

Máte rádi grep? Pokud ano, tak je tato varianta přímo pro vás. Vymačkejte si grepovou šťávu anebo si zakupte extrakt z grepových jader. Ten poté smíchejte v poměru 10 kapek s jedním šálkem vody v rozprašovači a nastříkejte na problémová místa. Nechte alespoň půl hodiny působit a později setřete suchým hadrem. Pro maximální účinnost je doporučeno proces pravidelně opakovat každé dva až tři dny.

Až se vám tedy příště plíseň objeví vzpomeňte si na tyto rady a určitě je vyzkoušejte. Všechna řešení jsou snadno k dostání a cenově velmi dostupná. Obecně však doporučujeme věnovat pozornost příčinám vzniku a prevenci, které samotné plísni dokážou účinně předcházet.

Fotografie