Články & návody

CASCADE - kuchyně s.r.o. - zakázková výroba kuchyní a interérů.

Dokurzu.cz - nabídka rekvalifikačních kurzů z celé ČR.

Projekční kancelář Quality Group s.r.o.

Kuchyně na míru Brno - výroba kuchyní na míru z prvotřídních materiálů.

HW - PANTY, spol. s r. o. - vysoušení zdiva.

Kuchyně IN s.r.o. - kuchyňské studio Jihlava.

Keramika CZ s.r.o. - kuchyňské kachličky z Itálie, Španělska nebo Portugalska.

DomArt-design s.r.o. - návrhy interiérů Liberec a okolí.

Plíseň dokáže překvapit i v zimě, naučte se s ní bojovat

Plísně jsou častým jevem v našich domácnostech. Někdo by si mohl myslet, že plísně a houby potřebují ke svému životu hlavně teplo a vlhko, takže se jim daří nejlépe v létě. Ovšem právě v zimě, kdy se v bytě topí, vás plísně mohou nemile překvapit. Příčinou bývá nedostatečné větrání, které, ve spojení s kondenzační vlhkostí, je živnou půdou pro tvorbu plísní, které se objeví nejprve v rozích místností a na zdech v podobě nevzhledných skvrn. Kromě této estetické vady mají plísně značné dopady na naše zdraví. Jsou karcinogenní a škodlivé pro alergiky.

Proč se plísně objevují?

Pravděpodobnou příčinou jsou změny ve způsobu života a kvalitní dokonale utěsněná plastová okna. V bytech, zejména v panelových domech, se stále více používají pračky, sušičky prádla, myčky nádobí a další spotřebiče, které produkují vlhkost. Dalším důvodem zvýšené tvorby vlhkosti je častější koupání a sprchování. Pokud se vyprodukuje větší množství vzdušné vlhkosti v uzavřeném prostoru, ze kterého se vlhký vzduch neodvede, kondenzuje pak vlhko na zdech a začnou se tvořit karcinogenní plísně.  

Preventivní opatření

Nejdůležitější je pravidelné a intenzivní větrání celého bytu. Obvykle se lidé domnívají, že stačí nechat otevřenou ventilaci. To je ovšem nedostatečné, neboť vzduch cirkuluje jen málo a nestačí se vyměnit s venkovním vzduchem. Je lépe větrat raději po kratší dobu, ale intenzivně celými otevřenými okny. 
Zpravidla jsou nejčastějšími místy, kde se plísně tvoří, tzv. tepelné mosty. Typické jsou rohy místností, spojnice stěn, překlady nad okny apod. Pokud se těchto tepelných mostů zbavíte, odstraníte jednu z nejhlavnějších příčin vzniku plísní. 

Jak s plísní bojovat?

Pokud se přes veškerá opatření a snahy plíseň objeví, je potřeba s ní bojovat rázně. Nestačí pouze použití dezinfekčních a fungicidních prostředků, které sice pomáhají, ovšem působí jen po omezenou dobu. Odstraní většinou jen viditelné skvrny na zdi, ovšem zdaleka neodstraní příčinu problému. Chcete-li se zbavit plísní natrvalo, musíte vedle preventivních opatření použít speciální termoizolační nátěr. Jeho hlavním efektem je snížení tepelných ztrát a zároveň i antikondenzační a protiplísňový účinek. Natírat je třeba především obvodové zdi. Nejprve nanesete speciální protiplísňový penetrační nátěr, který zničí spóry plísní. Teprve na takto ošetřený a suchý povrch budete nanášet neředěný termoizolační a antikondenzační nátěr v několika vrstvách, podle rozsahu napadení plísněmi.

Plísně se neobjevují jen na zdech

Kromě zdí, nábytku nebo spár v koupelnách nás plísně mohou nemile překvapit i v květináčích pokojových rostlin. Stejně jako na zdech i na jiných místech si plísně v květináči snadno všimnete. Místo klasické barvy hlíny totiž uvidíte bílou vrstvu podobnou chmýří. Hned jak daný problém zjistíte je nutné ho začít řešit. To, že je napadená hlína totiž může znamenat, že plíseň už přešla na rostlinu anebo je to pouze otázkou času, kdy se tak stane.

Než se podíváme, jak s tímto problémem bojovat, pojďme si nejprve říci proč vlastně plíseň napadá i naše rostliny.

  1. Přemíra vlhkosti:

Plísně potřebují k růstu obecně vlhké prostředí. Hlavním důvodem, proč tedy plísně v hlíně vznikají je nadměrná vlhkost v půdě. Ta je způsobena jak nadměrným zaléváním, tak případným nevhodným odtokem vody. Rostlinka sice vodu vsákne, ale zanechá si ji v půdě, kde později vytvoří ideální prostředí pro růst plísní.

  1. Nedostatečné provzdušnění:

Nedostatečná ventilace půdy je stejně jako vlhkost jedním z důvodu vzniku plísní. Půda potřebuje dostatečný přísun vzduchu, aby se zabránilo hromadění vlhkosti. Jednou za čas tedy vezměte špejli nebo jiný ostrý nástroj a půdu z vrhu prokypřete, aby se do ní dostal čerstvý vzduch.

  1. Nadměrné hnojení:

Přehnojení rostlin může způsobit nerovnováhu v půdě a vytvořit tak příznivé podmínky pro růst plísní.

  1. Teplota a světlo:

Některé druhy plísní preferují určité teplotní a světelné podmínky. Příliš chladné nebo naopak teplé prostředí může ovlivnit rovnováhu půdy a vytvořit vhodné podmínky pro plísně.

  1. Nekvalitní půda nebo kompost:

Použití nekvalitní půdy nebo kontaminovaného kompostu může zavádět plísně do půdy květin. Ochrana nevzniká ani v případě zakoupení hlíny ve specializovaném obchodě nebo hobbymarketech. Hlíny jsou tam často skladovány ve venkovním či vlhkém prostředí, a proto už zakoupená hlína může být závadná a plná plísní. Tou lepší variantou je, že ihned po otevření zjistíte, že je hlína plesnivá. V tom horším případě naopak nemusí být plíseň na první pohled patrná, a tak se pustíte do přesazování vašich rostlinek a po pár dnech či týdnech uvidíte první náznaky problému.

Příčiny vzniku jsme si již vysvětlili a upozornili na hlavní důvody, z kterých si lze vzít ponaučení a vytvořit z nich preventivní opatření. Ve chvíli, kdy je hlína již napadena a pokryta plísní je třeba pustit se do boje. Možností, jak na to je hned několik. Začněme od těch nejméně radikálních řešení. Pokud v půdě není plísně tolik vezměte si lopatku nebo lžičku a odstraňte vrchní napadenou zeminu. Půdu nezalívejte a nechte naopak substrát zcela proschnout. Zkombinujete-li navíc tento postup se skořicí získáte skvělé „léčivé“ duo. Možná si teď říkáte, že čtete špatně, ale skutečně tomu tak není. Mletá skořice totiž působí jako přirozený fungicid, který zabraňuje právě šíření nežádoucích hub a plísní. Nemusíte tak hned sahat po chemických prostředcích, ale nejprve zkusit tuto voňavou a zcela přírodní variantu. Myslete na to, že však stačí opravdu malý poprašek a není třeba to nijak přehánět. Některé zdroje kromě skořice uvádějí i ocet. Ten je velmi univerzální a dokáže si v domácnosti poradit se širokým spektrem problémů, ale v případě hubení plísní v květináči se jeho použití raději vyhněte. Plísně byste zcela jistě zahubili, ale kromě toho byste mohli ublížit i samotné rostlince. Toto zmíněné řešení bylo poměrně bez práce, ale pokud se v půdě znovu plíseň objeví nebo při prvotní obhlídce květiny zjistíte, že plíseň je prorostlá skrze celou půdu je třeba přistoupit k přesazení. Nejprve důkladně očistěte rostliny od staré hlíny a poté ji přesaďte do nového substrátu a vyvarujte se potencionálním spouštěčům plísně, tak abyste toto řešení nemuseli po čase znovu opakovat.

Na závěr budete možná překvapeni, ale plesnivou hlínu nemusíte ihned vyhazovat. Naopak si ji lze uchovat pro přesazování nebo doplnění květináčů. Samozřejmě k této variantě nelze přistoupit okamžitě. Nejprve je třeba hlínu promíchat a následně nechat dostatečně proschnout. Až poté ji lze znovu použít a nejlépe promísit spolu s novým typem substrátu.