Plíseň dokáže překvapit i v zimě, naučte se s ní bojovat

Plísně jsou častým jevem v našich domácnostech. Někdo by si mohl myslet, že plísně a houby potřebují ke svému životu hlavně teplo a vlhko, takže se jim daří nejlépe v létě. Ovšem právě v zimě, kdy se v bytě topí, vás plísně mohou nemile překvapit. Příčinou bývá nedostatečné větrání, které, ve spojení s kondenzační vlhkostí, je živnou půdou pro tvorbu plísní, které se objeví nejprve v rozích místností a na zdech v podobě nevzhledných skvrn. Kromě této estetické vady mají plísně značné dopady na naše zdraví. Jsou karcinogenní a škodlivé pro alergiky.

Proč se plísně objevují?

Pravděpodobnou příčinou jsou změny ve způsobu života a kvalitní dokonale utěsněná plastová okna. V bytech, zejména v panelových domech, se stále více používají pračky, sušičky prádla, myčky nádobí a další spotřebiče, které produkují vlhkost. Dalším důvodem zvýšené tvorby vlhkosti je častější koupání a sprchování. Pokud se vyprodukuje větší množství vzdušné vlhkosti v uzavřeném prostoru, ze kterého se vlhký vzduch neodvede, kondenzuje pak vlhko na zdech a začnou se tvořit karcinogenní plísně.  

Preventivní opatření

Nejdůležitější je pravidelné a intenzivní větrání celého bytu. Obvykle se lidé domnívají, že stačí nechat otevřenou ventilaci. To je ovšem nedostatečné, neboť vzduch cirkuluje jen málo a nestačí se vyměnit s venkovním vzduchem. Je lépe větrat raději po kratší dobu, ale intenzivně celými otevřenými okny. 
Zpravidla jsou nejčastějšími místy, kde se plísně tvoří, tzv. tepelné mosty. Typické jsou rohy místností, spojnice stěn, překlady nad okny apd. Pokud se těchto tepelných mostů zbavíte, odstraníte jednu z nejhlavnějších příčin vzniku plísní. 

Jak s plísní bojovat?

Pokud se přes veškerá opatření a snahy plíseň objeví, je potřeba s ní bojovat rázně. Nestačí pouze použití dezinfekčních a fungicidních prostředků, které sice pomáhají, ovšem působí jen po omezenou dobu. Odstraní většinou jen viditelné skvrny na zdi, ovšem zdaleka neodstraní příčinu problému. Chcete-li se zbavit plísní natrvalo, musíte vedle preventivních opatření použít speciální termoizolační nátěr. Jeho hlavním efektem je snížení tepelných ztrát a zároveň i antikondenzační a protiplísňový účinek. Natírat je třeba především obvodové zdi. Nejprve nanesete speciální protiplísňový penetrační nátěr, který zničí spóry plísní. Teprve na takto ošetřený a suchý povrch budete nanášet neředěný termoizolační a antikondenzační nátěr v několika vrstvách, podle rozsahu napadení plísněmi.