Články & návody

CASCADE - kuchyně s.r.o. - zakázková výroba kuchyní a interérů.

Dokurzu.cz - nabídka rekvalifikačních kurzů z celé ČR.

Projekční kancelář Quality Group s.r.o.

Kuchyně na míru Brno - výroba kuchyní na míru z prvotřídních materiálů.

HW - PANTY, spol. s r. o. - vysoušení zdiva.

Kuchyně IN s.r.o. - kuchyňské studio Jihlava.

Keramika CZ s.r.o. - kuchyňské kachličky z Itálie, Španělska nebo Portugalska.

DomArt-design s.r.o. - návrhy interiérů Liberec a okolí.

Světlíky - ideální způsob, jak ušetřit za osvětlení

Pokrok ve způsobu osvětlení interiérů je v posledních letech neuvěřitelný. Moderní úsporná svítidla mají mnoho užitečných vlastností, ovšem nikdy se nemohou vyrovnat přirozenému dennímu světlu, které je nejen příjemné, ale také zdravé pro náš zrak. 

Přes všechna úsporná opatření se náklady na elektrickou energii zvyšují hlavně na podzim a v zimě, kdy je nutné dříve a déle svítit. Jedinečným opatřením, kterým lze přivádět přirozené světlo do domu, jsou střešní světlíky. Jedná se o zdánlivě jednoduchý systém, který má však velkou účinnost. Světlo propouštěné do domu světlíkem vzbuzuje dojem, že máte stále rozsvíceno. Neskutečnou výhodou světlíků je možnost přívodu světla do kterékoliv místnosti v domě. Oceníte to zejména u kuchyňské linky, v pracovně i jinde, kde nebudete muset přes den dlouho svítit. 

Jak přivést světlo

Světlík na střeše může mít různé podoby. Efektní je například kopule, jejíž pomocí můžete osvětlovat prostor přímo pod střechou, nebo použít sofistikovaný systém přivádějící světlo takříkajíc za roh, nebo do místnosti v přízemí u patrového domu. Jedná se o soustavu světlovodů, což je vlastně tubus vyrobený z vysoce leštěného nerezového kovu, který si v ničem nezadá s klasickým zrcadlem. Do místnosti je světlo přiváděno proskleným otvorem ve stropě. 
Vlastní kopule bývá nejčastěji z odolného polykarbonátu zasazeného v otvíracím rámu, což umožňuje světlíkem i větrat. Z důvodu zabránění tepelných ztrát má kopule výborné tepelně izolační vlastnosti. 
Pomocí světlíku si vlastně svítíte přirozeným denním světlem zadarmo. Navíc budete mít zadarmo i bezpečnostní světlo například na schodišti, pokud je ovšem jasná noc a měsíc vydává dostatek svitu. 

Prosvětlovací prvky v rovných střechách

Světlíky v rovných střechách uzavřených prostor, jako jsou dílny nebo garáže, ušetří velké náklady na svícení, které za jasných dnů nemusíte ani použít. Vložená investice do světlíku se vám brzy vrátí, neboť při práci se obejdete bez umělého osvětlení. Světlík ve střeše garáže dokáže dodat tolik světla, jako několik žárovek. Kromě úspory nákladů na osvětlení si nebudete muset kazit zrak. Střešní světlíky na rovné střechy jsou různých typů, od kopulových, přes pásové až po odvětrávací.