Články & návody

CASCADE - kuchyně s.r.o. - zakázková výroba kuchyní a interérů.

Dokurzu.cz - nabídka rekvalifikačních kurzů z celé ČR.

Projekční kancelář Quality Group s.r.o.

Kuchyně na míru Brno - výroba kuchyní na míru z prvotřídních materiálů.

HW - PANTY, spol. s r. o. - vysoušení zdiva.

Kuchyně IN s.r.o. - kuchyňské studio Jihlava.

Keramika CZ s.r.o. - kuchyňské kachličky z Itálie, Španělska nebo Portugalska.

DomArt-design s.r.o. - návrhy interiérů Liberec a okolí.

Kamenné obklady se snadno postarají o luxusní vzhled

Přírodní kámen je jedním z nejvyhledávanějších luxusních prvků na domě a skvělou zprávou je, že jeho ceny stále klesají. Ačkoliv se kámen, jakožto stavební materiál, začal v minulých letech pomalu vytrácet, nyní se stále více vrací do módy. Důvodem je návrat k přírodním prvkům v domě, které korespondují nejen s ekologií, ale i s bližší vazbou k přírodě. Přírodní kámen není příliš vhodný pro stavbu základů, ale pro obklady lze jen těžko hledat lepší variantu.

Jak se využívají kamenné obklady

Kamenné obklady se nejčastěji využívají na exteriér domu, jelikož ho snadněji chrání před venkovními vlivy. Většina používaných kamenů má nízkou nasákavost, jsou mrazuvzdorné a zejména trvanlivé. Pro obklady se nejčastěji používá břidlice, pískovec, žula, mramor a kvarcit. Tyto materiály nemají jen jednu podobu, ale k dispozici jsou obvykle ve větším množstvím variací. Typickým příkladem je břidlice, která je oblíbená v přírodní, černé i rezavé podobě.

Zpracování obkladů

Přírodní podoba kamenů není příliš vhodná a tak se obvykle nařežou na přesné geometrické tvary. V případě drobných mozaiek se neobkládá dům drobnými kusy kamene, ale celými bloky, které mozaiku obsahují. Samotní uživatelé tak nemají s obklady příliš práce, celé bloky se připevní pomocí speciálního lepidla a díky dokonalé návaznosti obkladů vypadá kamenná stěna celistvě. Ačkoliv se nabídky jednotlivých firem různí, princip zůstává stejný. Přírodní kámen má jen jeden nedostatek a tím je vyšší cena, než u ostatních druhů obkladů. To je důvod, proč se často využívají imitace kamene, které si představíme.

Betonové obklady

Velmi populární varianta, která je výrazně levnější a přesto se může pochlubit vysokou odolností. I když se jedná o menší investici, majitel betonových obkladů se nemusí obávat, že by kdokoliv poznal rozdíl. Imitace jsou natolik dokonalé, že je téměř nemožné je pouhým okem rozeznat od skutečného kamene. Vzhledem k odolnosti jsou betonové obklady vhodné pro využití do exteriéru i interiéru.

Sádrové obklady

Sádrové obklady se těší vysoké popularity. Dokáží imitovat kámen stejně věrohodně, jako beton, a tak není často možné poznat rozdíl. Sádrové obklady se využívají zásadně v interiéru. Výhodou sádrových obkladů je nižší hmotnost, nízká cena a snadná instalace, která rovněž probíhá v blocích. U sádrových obkladů je třeba myslet jen na jedno omezení a tím je nevhodnost umístění na místa, kde dochází k velkým změnám teplot, například u krbových kamen. Sádrové obklady nejsou dále vhodné do koupelny, vzhledem k nižší odolnosti vůči vodě a větší nasákavosti.